HLAVNÍ MENU

Cestování za jídlem aneb proč se na cestách stravovat jako místní

Každý cestovatel dobře zná dilema, zda si s sebou zabalit jídlo z domova, nebo se spolehnout na místní kuchyni. Obě možnosti mají své výhody a je jen na nás, kterou cestu zvolíme. Zabalené jídlo z domova nám sice většinou ušetří peníze a poskytne jistotu v podobě známé chuti, ale může nás připravit o vzrušující gastronomické zážitky. Lokální stravování nám otevírá dveře do světa nových, nevšedních chutí a umožňuje nám hlouběji proniknout do místní kultury.


Představte si, že sedíte na rozpáleném náměstí v Seville a před sebou máte svíčkovou se šesti, případně dovezený řízek mezi dvěma krajíci chleba. Nebylo by vám těžko? Dokázali byste se po takovém obědě zvednout a jít dál objevovat krásy andaluské metropole?

Místní lidé většinou dokázali své stravování přizpůsobit nejen klimatu – vaří a jedí pokrmy z čerstvých surovin, které jsou pro danou oblast typické. Místní speciality stojí za to okusit, i když pro nás mohou být na první pohled nezvyklé. Díky rozšířeným platbám kartou se navíc na většině míst nemusíte obtěžovat s hotovostí.

Vraťme se tedy zpět do horké Sevilly (v létě mohou teploty běžně sahat až ke čtyřicítce). Co takhle vyzkoušet misku čerstvého gazpacha? Tato studená polévka z rajčat, okurek, papriky a česneku je naprostým opakem toho, na co jsme zvyklí z české kuchyně. Je osvěžující, plná chuti a dokonale se hodí do horkého španělského počasí. A co teprve paella? Rýžový pokrm se šafránem, zeleninou a mořskými plody je skutečnou explozí chutí a barev, je poměrně lehký a nevyřadí vás na celé odpoledne z provozu. Šafrán, který dává paelle charakteristickou žlutou barvu, se v české kuchyni používá jen zřídka, což pro nás činí tento pokrm o to zajímavějším.

Ze Španělska se na chvíli přesuňme do Francie, kde nás čeká bouillabaisse, rybí polévka z Marseille. Tato polévka kombinuje různé druhy ryb a mořských plodů se šafránem a fenyklem, což vytváří komplexní chuť, jakou v české kuchyni těžko najdeme. A pro ty odvážnější tu jsou escargots, šneci připravovaní s česnekovým máslem. Pro mnohé Čechy neobvyklá surovina, která je ve Francii považována za vybranou lahůdku.

Itálie nás pak překvapí svým risotto al nero di seppia – rizotem s inkoustem ze sépie. Černá barva a intenzivní mořská chuť jsou pro českou kuchyni zcela neobvyklé. Nebo co říkáte na osso buco, dušené telecí koleno s kostní dření? Využití morku jako delikatesy je v Česku méně časté, ale v Itálii je to oblíbená pochoutka. Pomalu ale jistě se osso buco přesouvá i na pulty českých obchodů. Vyzkoušíte ho?

Na jihu vedou trhy

Trhy v zemích jižní Evropy jsou skutečným rájem pro milovníky jídla a autentických gastronomických zážitků. Na mnoha z nich jsou dnes navíc prodejci vybaveni platebním terminálem, což celý zážitek zbavuje starostí o dostatek hotovosti. Dost možná totiž budete chtít utrácet více, než byste čekali.

V Itálii vás uchvátí vůně čerstvě pečeného chleba a křupavé focacci, zatímco budete ochutnávat různé druhy oliv a sýrů. Ve Španělsku se můžete procházet uličkami plnými barevných stánků s čerstvým ovocem, zeleninou a mořskými plody, přičemž vás bude lákat vůně právě připravovaných tapas. Francouzské trhy zase nabízejí neodolatelnou směs vůní čerstvých bylinek, pečiva a sýrů, kde můžete ochutnat místní speciality jako quiche nebo crêpes přímo od výrobců. V Řecku vás okouzlí trhy plné olivového oleje, fety a čerstvých ryb, kde můžete ochutnat tradiční gyros nebo souvlaki.

Všechny tyto trhy mají jedno společné – jsou centrem místního života, kde se potkávají místní obyvatelé i turisté, aby si užili nejen skvělé jídlo, ale i atmosféru plnou živých rozhovorů a smíchu. Stravování na trzích je tak nejen gastronomickým, ale i kulturním zážitkem, který vám umožní skutečně pocítit pulz dané země.