HLAVNÍ MENU

muž se bojí podvodu s kartami

Blíží se dovolená? Pozor na podvody s kartami!

V dnešní digitální době, kdy se stále více našich aktivit přesouvá do online prostředí, je ochrana osobních údajů při platbách na internetu naprosto klíčová. Představte si, že jste se právě chystali koupit vstupenky na koncert vaší oblíbené kapely, nový kousek oblečení do jarního šatníku nebo dárek synovi k narozeninám. Nadšeně procházíte patřičné webové stránky, vybíráte a už se těšíte na nezapomenutelný hudební zážitek, na to, jak v nových šatech zazáříte na firemním večírku nebo na to, jakou radost bude mít syn z nového mobilu. Pak ale přijde okamžik, kdy máte zadat své platební údaje. Těm obezřetnějším hlavou problesknou varování – je tato stránka důvěryhodná? Nehrozí mi krádež identity nebo útok na moje peníze?


Bohužel zodpovědných nakupujících není stále dost, protože počet internetových podvodů neustále narůstá. A to pro nás, klienty, jedno z nejhorších období roku, kterým jsou kromě Vánoc také prázdniny a dovolené, teprve přijde. Létu totiž kralují platby kartou a online nákupy, ale hlavně je to období, kdy jsme méně obezřetní než jindy, zvlášť pokud jsme v zahraničí. A to už zástupy útočníků, pro které neplatí žádné hranice, vytrvale zkoušejí pasti na naše platební karty, a to stále novými způsoby. Nejenže tradičně sbírají data karet, které zneužívají, ale útočí na databáze e-shopů, kde zcizují přihlašovací údaje nakupujících a vymýšlejí stále něco nového a hlavně účinného.

Pozor na phishing a vishing

Typů útoků, které jsou dnes „trendy“, je několik. Aktuálně číslem jedna jsou určitě phishing a vishing, mají mnoho podob a scénářů a často se mění podle konkrétního období a přizpůsobují se aktuální situaci ve společnosti. Podstatou je, že na základě podvodného e-mailu, telefonátu, SMS zprávy, či jiné komunikace pod záminkou doručení zásilky, nabídky na super výhodnou investici…, odcizí útočník karetní údaje nebo přihlašovací data do mobilního nebo internetového bankovnictví. Následně se pokusí o digitalizaci karet do mobilních peněženek Apple Pay, Google Pay nebo použije karty v rámci internetového prostoru. Někteří podvodníci, kteří se probourají do klientovy bankovní aplikace, se také snaží objednat nové platební karty, které si rovnou digitalizují do svých mobilních zařízení, případně si je nechávají zaslat na pozměněnou adresu.

Jak si tedy chránit své platební údaje při platbách online? Zde je pár tipů:

  • Nikdy nesdílejte citlivé údaje jako číslo karty, PIN nebo CVV kód emailem, telefonicky či na sociálních sítích. Vaše banka ani obchody je po vás chtít nebudou.
  • Používejte silná a unikátní hesla pro každý účet.
  • Pokud je to možné, používejte pro online platby virtuální kartu nebo služby jako PayPal.
  • Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a hlaste bance jakékoli podezřelé transakce.
  • Mějte aktualizovaný antivirový software a firewall na všech zařízeních.
  • Nereagujte na podezřelé e-maily a SMS zprávy (phishing). Banka po vás nebude chtít ověřovat údaje přes odkaz v e-mailu.

Hlídejte si kontrolní kód

Pro platby na internetu nebo všude tam, kde fyzicky kartu nepoužijete, je na její zadní straně uveden kontrolní kód (CVC kód), který je složen ze 3 čísel, který slouží k autorizaci online plateb kartou. Tento kód slouží jako naprosto základní bezpečnostní prvek, který pomáhá zamezit falšování nebo zneužití údajů na kartě. Společně s číslem karty a její dobou platnosti byste si tento kontrolní kód měli pečlivě hlídat.

Jak se nenechat napálit?

Pravidla, jak předejít podvodu jsou jednoduchá a dají se shrnout do několika důležitých bodů, v nichž se opakují dvě slova – nikdyne. Tedy nikdy nezadávat a nesdělovat své údaje o kartě ani jiná přihlašovací data na základě nějaké výzvy přes SMS, e-mail nebo telefon. Banka tyto údaje takovým způsobem nevyžaduje. Nikdy nepřeposílat, nepředávat své přihlašovací údaje do mobilního a internetového bankovnictví, včetně aktivačního kódů a barevných cronto kódů. U přihlášení do aplikace vždy kontrolovat odkaz svého internetového bankovnictví, zda opravdu vstupujete na stránky své banky (nikdy nevyužívat při zadávání internetového bankovnictví vyhledávače, protože podvodníci podsouvají odkazy na falešné bankovnictví, které mají za úkol odcizit přihlašovací údaje).

Banky nás obvykle varují

Ostatně číst varování “své” banky před aktuálními podvody se může hodně vyplatit! Banky totiž své klienty pravidelně informují o tom, na co si dát pozor, jak se podvodu vyhnout, i o aktuální podobě podvodů, které na ně mohou zaútočit. Během pár měsíců jsou totiž podvodníci schopni celý podvod úplně vizuálně změnit a vylepšit. Takže nejjednodušší protiopatření zní: pozorně číst zprávy, sledovat, odkud sms, e-maily nebo telefonáty přišly a ověřovat si podezřelé hovory i zprávy u bank či organizací. Ale hlavně ZÁSADNĚ NEKLIKAT na žádné odkazy uvedené v podezřelých zprávách.

Ať už nakupujete dárky pro své blízké, rezervujete dovolenou snů, nebo si zařizujete byt novým nábytkem, mějte vždy na paměti, že byste měli být obezřetní, používat pouze důvěryhodné a zabezpečené webové stránky, ověřené obchodníky a podezřelým e-shopům s lákavými nabídkami slev a akcí, u nichž jsou ceny výrazně pod trhem, se vyhnout obloukem. A v případě jakýchkoliv pochybností raději „výhodný obchod“ oželet a transakci neprovádět. Karta není jen kus plastu, ale spojení mezi vaším účtem a vámi vydělanými a naspořenými financemi. Tak ji mějte pořád pod kontrolou – svoji peněženku byste také jen tak někomu nesvěřili!